Bractwospoleszczenia

Blog komputerowy – gry, sprzęt, technologie

Technologie

Jakie tło do prezentacji wybrać i jak dopasować kolory?

Jakie tło do prezentacji wybrać i jak dopasować kolory?

Wybór odpowiedniego tła oraz harmonijnej kolorystyki to jeden z elementów, które mogą zdecydować o sukcesie prezentacji. Dobrze dobrana kolorystyka potrafiaspisować i skupić uwagę odbiorcy, a schludne tło umożliwia klarowniejsze przekazanie treści. Wbrew pozorom, wybór odpowiednich barw oraz tła to nie jest łatwe zadanie. Sprawdźmy, jak dopasować te elementy tak, aby prezentacja była jak najbardziej estetyczna i zrozumiała.

Dobór tła do prezentacji

Przy wyborze tła do prezentacji warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki jest cel prezentacji oraz do kogo jest ona kierowana. Tło powinno być spójne z tematem wykładu, w związku z czym, dla formalnej prezentacji biznesowej powinniśmy wybierać stonowane, profesjonalne tła, natomiast dla prezentacji o charakterze edukacyjnym czy artystycznym, możemy pozwolić sobie na nieco większą swobodę.

Wybór tła zależy także od stylu graficznego pojedynczych slajdów. O ile dla slajdów z tekstem najlepsze będą stonowane tła, które nie rozproszą uwagi odbiorcy, o tyle dla slajdów z obrazkami czy diagramami, możemy pozwolić sobie na bardziej dynamiczne i kolorowe tła.

Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących doboru tła:

  • Zminimalizuj ilość używanych kolorów – niech na twojej prezentacji dominuje maksymalnie 2-3 barw.
  • Jeśli prezentacja jest długim wykładem, pomyśl o użyciu tła w jednym kolorze – to pozwoli skupić uwagę widzów na treści, a nie na wyglądzie slajdów.
  • Unikaj czarnych tła, które mogą być męczące dla oczu podczas długotrwałego patrzenia.
  • Pamiętaj o kontraście – tekst powinien się wyraźnie wyróżniać od tła, aby był czytelny.

Zasady dopasowania kolorów

Dopasowanie kolorów to jeden z kluczowych elementów kreowania estetyki prezentacji. Kolor ma ogromne znaczenie dla postrzegania informacji – potrafi skupić uwagę, wpłynąć na nastroj, a także umożliwić łatwiejsze zrozumienie przekazu. Dlatego tak istotne jest, aby zasady dopasowywania kolorów były dla nas znane i zrozumiałe.

Często wykorzystywanym narzędziem do doboru kolorów jest koło barw. Dzięki niemu można określić, które kolory są do siebie komplementarne, a które tworzą harmonijne zestawienia. Popularne są szczególnie dwa rodzaje zestawień kolorystycznych:

  • Harmonijne – to takie, w których kolory leżą obok siebie na kole barw. Tworzą one spójne, łagodne kompozycje.
  • Komplementarne – to zestawienia kolorów przeciwstawnych na kole barw. Tego rodzaju kombinacje są bardziej dynamiczne i energetyczne.

Błędy do uniknięcia przy wyborze tła i barw

Kiedy już wiemy, jakie są zasady doboru tła i kolorów, warto zwrócić uwagę na kilka błędów, które często są popełniane podczas tworzenia prezentacji.

Jednym z nich jest nadmiar kolorów – zbyt duża ilość barw na prezentacji może rozproszyć uwagę odbiorcy, a także sprawić, że stanie się ona nieestetyczna i kiczowata. Uniwersalna zasada mówi, że nie powinniśmy używać więcej niż 3-4 kolory na jednym slajdzie.

Kolejnym błędem jest zbyt duża ilość tekstu na jednym slajdzie. Przy zaprojektowaniu slajdu, warto pamiętać, że to, co pokazuje, ma ułatwiać zrozumienie tematu, a nie zastępować prelegenta. Dlatego też powinniśmy unikać zbyt dużych bloków tekstu, które mogą przytłoczyć odbiorcę.

Ostatnim, ale nie mniej istotnym błędem jest brak kontrastu między tekstem a tłem. Pamiętaj, że tekst na prezentacji musi być czytelny – jeżeli jest niewidoczny na tle, może zniechęcić publiczność do dalszego słuchania.

Sprawdź także:

Tapety na pulpit 1920×1080 – skąd pobrać?

Udostępnij

O autorze

Pasjonaci gier komputerowych oraz wszystkiego co związane z technologią. Czytając nasze artykuły poznasz intrygujący świat gier, komputerów i poradników.