Bractwo Spolszczenia
Ważna ankieta dotycząca addonów - Wersja do druku

+- Bractwo Spolszczenia (https://bractwospolszczenia.pl)
+-- Dział: Forum Główne (https://bractwospolszczenia.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Archiwum (https://bractwospolszczenia.pl/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Wątek: Ważna ankieta dotycząca addonów (/showthread.php?tid=879)

Strony: 1 2

Ważna ankieta dotycząca addonów - Quasch - 26-04-2020

Moi drodzy, mam do was bardzo ważne pytanie. Nie przypominam sobie, żebym wcześniej jakoś oficjalnie poruszał ten temat, a jest to teraz szczególnie istotne.
Wiadomo, że najprzyjemniej robi się total conversion, ale mimo wszystko wzięliśmy pod skrzydła kilka addonów, a to wiąże się z tym, że będą rozbieżności w głosach.
Idealnie by było, gdyby twórcy dodawali same nowe postacie, ale praktycznie żaden większy addon tego nie robi. Co za tym idzie, zawsze jest rozterka — czy nowe kwestie będą bardzo odbiegać od oryginalnej postaci, czy może rozsądniej będzie nagrać całą postać od nowa.
Myślę, że przykładów nie trzeba daleko szukać, bo wszyscy chyba doskonale znają Noc Kruka. Były takie przypadki, że brano nowego aktora i nagrywano całość od nowa, na przykład Coragon, ale były też kombinacje mniej udane, na przykład Thorben (dwóch różnych aktorów, dwie kompletnie inne interpretacje postaci). Zresztą nawet jak brali tych samych aktorów, to trudno było nie dostrzec różnic (pamiętny Lester…).
Bardzo wam to przeszkadzało? Albo inaczej, co jest dla was mniejszym złem — nagranie całej postaci od nowa, nadając jej nowy charakter, czy dogranie tylko nowych kwestii, zostawiając stare i godząc się z tym, że będzie słychać różnice.
Wiadomo, że głosy Diego czy Cor Angara już tak siedzą w głowie, że ciężko jest się przemóc do czegoś nowego, ale coś trzeba wybrać, bo usuwanie wszystkiego nie wchodzi w rachubę.
Będę wdzięczny za każdą opinię. W Świecie Skazańców, który już testujemy, proporcje rozkładają się mniej więcej pół na pół, ale chciałbym wiedzieć na przyszłość, w którą stronę idzie tendencja.
Jeśli nie chce wam się nic pisać, to przynajmniej oddajcie swój głos w ankiecie na górze. Miłego wieczoru.

RE: Ważna ankieta dotycząca addonów - Bezimienny - 26-04-2020

Pod warunkiem, że głosy będą zbliżone brzmieniowo, to można oryginalne zostawić. Bo jak dubbing będzie taki jak w MT, to lepiej nie, bo zamiast wczuć się w akcję, czasami pękałem ze śmiechu :)

RE: Ważna ankieta dotycząca addonów - Simon Said - 26-04-2020

Jako twórca addona ja wychodzę z założenia, że lepiej jest nagrać nowy dubbing dla danej postaci. Dla mnie kilka różnych głosów kompletnie wybija z imersji i odbiera mi przyjemność z grania. Lepiej przedstawić nową interpretację, niż jej dodatkową interpretację, że się tak wyrażę :)

RE: Ważna ankieta dotycząca addonów - Quasch - 26-04-2020

(26-04-2020, 19:50)Bezimienny napisał(a):  Pod warunkiem, że głosy będą zbliżone brzmieniowo, to można oryginalne zostawić. Bo jak dubbing będzie taki jak w MT, to lepiej nie, bo zamiast wczuć się w akcję, czasami pękałem ze śmiechu :)

‌Znajdą się tacy, którzy będą brzmieć podobnie, ale zazwyczaj różnice będą, nieważne, jak dobry by ktoś nie był. Jakbyś wziął samego Tomasza Marzeckiego do roli Diego, to też by były zgrzyty.

RE: Ważna ankieta dotycząca addonów - Fabiosek - 26-04-2020

Dla mnie też jest lepiej nagrać postać od nowa, aniżeli dokładać i robić mieszańce.

RE: Ważna ankieta dotycząca addonów - Panker - 26-04-2020

Mnie to to tak na prawdę obojętne, ale jeśli macie możliwość nagrania postaci od nowa to jak najbardziej jest to lepsza opcja. A słyszeliście o Gothic-Bot? Może warto na niego poczekać i coś z nim porobić? Chyba że nie macie zamiaru takiego czegoś używać albo nie chcecie czekać.

RE: Ważna ankieta dotycząca addonów - dexter19 - 27-04-2020

Chyba lepiej nagrać całą postać od nowa w przypadku kiedy sporo nowego tekstu zostało dodane. Z kolei kiedy jest to jedna czy dwie kwestia do powiedznia to nie widzę większego sensu zawracania sobie głowy dogrywaniem całej postaci od nowa. Co do nagrania całej postaci od nowa, przy większej liości tekstu, to dodaje to większą spójność. Bo lepiej słuchać jeden nowy głos niż gdyby był zlepek 3 osób(np. nowe dialogi do Torbena z NK gdy ten już ma 2 aktorów).

RE: Ważna ankieta dotycząca addonów - Deathlike_Silence - 27-04-2020

Według mnie jest to bardzo indywidualna kwestia i nie można traktować tutaj każdego NPCa na równi. Są postacie, których głos zapadł nam na tyle w pamięci, że poczujemy różnicę gdy nagracie wszystkie kwestie od samego początku. Oczywiście odnosi się to głównie do ważniejszych postaci. Nie chcę tutaj rozpisywać się nad konkretnymi przykładami bo każdy wie o co chodzi. 
Nie sądzę natomiast, żeby komuś przeszkadzał zupełnie inny głos w postaciach, które nie odgrywają większej roli w naszej podróży. 

Więc w ramach podsumowania i jakiejś konkluzji.. 
W kwestii ważniejszych postaci dograłbym jedynie nowo dodane kwestie dialogowe. Natomiast w postaciach epizodycznych/mniej istotnych nagrałbym wszystko od nowa. 

​​​​​​Inną kwestią jest to, kto dla kogo jest ważną postacią itp. 
Ale to już subiektywne opinie, więc decyzję ma ten kto wykonuje pracę. W tym przypadku Wy

RE: Ważna ankieta dotycząca addonów - hukrat - 27-04-2020

Najlepsze wyjście to, moim zdaniem, nagranie całej postaci od nowa, chociaż zajmie to dużo więcej czasu, dlatego jestem raczej zwolennikiem dogrania dubbingu tylko do dodanych kwestii. Jest to zabieg wydaje mi się szybszy i mniej czasochłonny, przez zajmie mniej czasu i mod będzie wydany szybciej.
No, chyba że się mylę, to wtedy nie wypowiadałem się wcale.

RE: Ważna ankieta dotycząca addonów - Dota - 27-04-2020

Ja tam zdecydowanie bardziej preferuję opcję nagrywania głosów postaci w całości od nowa. Już w G2NK mnie to trochę irytowało, że postacie mają inne głosy, a tam i tak starano się to zrobić najlepiej jak się da. Pamiętam, że jak grałem w jakieś addony kilka lat temu, które dodawały dubbingi pod inne postacie (chyba w innych językach o ile dobrze kojarzę), to zawsze kasowałem pliki z tym dodatkowym dubbingiem, bo mnie wkurwiało to, że postacie mają dwa różne głosy. Inna sprawa zaś jak grałem w total conversion i był dubbing zrobiony, to zawsze dużo lepiej się grało niż z niemymi kwestiami.

P.S. Nie wiem ile lat temu już się tu rejestrowałem, ale to będzie jeden z moich pierwszych postów. XD